SNAC 2019 Medal Presentations

SOUTH NATION ARCHERY CLUB

2019 Medal Presentations

Wed., June 26 at 5:30 PM

&

Sat., June 29 at noon

To all participants in SNAC leagues and/or tournaments, you and your family are invited to our medal presentations.

We will recognise and honour the participation and accomplishments of our club members during this past indoor season for:

  • League results – youth and adult

  • Provincial & National mailmatches

  • OAA indoor championships  (IMPORTANT:  If you received a medal in the mail, please bring it with you for presentation)

  • OFSSA medals

  • indoor national medals

  • MICA medals (if available)

We will be offering cake and juices on:

June 26 at 5:30pm

just before our CDN League starts

&

Noon to 3:00pm on Saturday, June 29.

Drop by to pick up your medals.

If you are NOT able to attend our celebrations please drop by during business hours any day from June 29th onward.

Millar Coaches at 2019 World Team Training Camp

In preparation for the National Compound Archery Team’s participation in The Netherlands in June, Kathleen Millar (women’s coach) and Sean McKenty (head coach) lead a national team training camp hosted by Sean and Fiona in the Windsor area on May 13-14, 2019.

All women team members will be present for the registered tournaments and simulations.  For the men’s team, everyone  except for Brendan von Richter from Victoria will be present.

The men’s team of Brendan, Robbie Nott and Austin Taylor reprises the team that Kathleen led during the 2018 World Cup at Salt Lake City.  The women’s team sees the return of Fiona McClean and Fiona Maude, along with Katie Roth.  It will be a solid, experienced team.

2019 Candle-Masters Congratulations

There was no dominant archer this year in the advanced classes.  And though we had a lot of arrows pass through the flame, only the following archers put it out without touching the candle itself.  One candle each for:

Compound archers

Emma McMillan, Hannah Rousseau, Bill Mackey and Hester Grodde.

Recurve archers

Pam Leclair, Bob Kerr and Luke Seldenthuis

Congratulations to all students!

South Nation Archery Hosted National Paralympic Mixed Team Training Camp

Kathleen Millar and SNAC hosted the small, but important national team training camp June 25-28.  The National Para Mixed Team, comprising of Karen Van Nest and Kevin Evans, trained and simulated competition in preparation for a Paralympic World Ranking Event in the Czech Republic starting on June 30th.

As part of the pre-event camp, national Team Leader Duncan Crawford (PEI) attended as well.  Other team support members were able to attend also.

In order to simulate match play for Karen and Kevin, Kaity Horlock, Hannah Rousseau, Alexandra Paquette and Robin Horlock all participated in the Round Robin and Super-team eliminations.  Thank you for volunteering!  To thank our volunteers, Larry grilled a great smorgasbord of delights to go with all the salads.

Good luck to our Canadian Paralympic Mixed Team in the Czech Republic!

 

2018 OFSSA Archery Tournament Participants Highly Successful

OFSSA archers travelling from eastern Ontario with Kathleen Millar shot this annual tournament, which has been running for over 30 years. Kathleen has trained local high-school aged archers during these years to take advantage of this unique opportunity; Ontario is the only province running a high school archery championship. 

The archers were very successful!  CONGRATULATIONS!

Representing NDDHS:

Bradley Larmour, men compound fingers – GOLD MEDAL

Payton Halpenny, women recurve – SILVER MEDAL

James Drynan, standard division – Well Done!

Matt Irven, Jared Wicks, Taylor Bazinet and Jason Larmour, compound men’s team – BRONZE MEDAL

 

Representing Char-lan HS:

Hannah Rousseau, women compound – GOLD MEDAL

 

Representing Madawaska HS:

Ryan Luckovitch, men compound – SILVER MEDAL

Thanks to our volunteer parent drivers: Kris Rousseau, Shannon Halpenny and Bruce Larmour to assist Kathy with the transport this year.

2018 Medal Presentations – Saturday, May 26

Participants in SNAC leagues and/or tournaments, were invited to our annual medal presentations, along with family and friends.  It’s also our 35th year in business.

We will recognised and honoured the participation and accomplishments of our club members during this past indoor season for:

  • League results – youth and adult
  • Provincial & National mailmatches
  • OAA indoor championships
  • OFSSA medals
  • indoor national medals
  • MICA medals (if available)

 

If you were NOT able to attend our celebrations please drop by during business hours any day from May 28th onward.

Larry E. Smith Recognised for his Contributions to South Nation Conservation de la Nation Sud

In February of 2018, the SNC Board of Directors recognised Larry E. Smith as a Friend of SNC for his on-going partnership and support of SNC’s stewardship programmes.  Congratulations, Larry!

For almost 10 years, Larry E. Smith has been an active and involved member of South Nation Conservation’s stewardship and lands programmes.  Since 2009, he has logged hundreds of hours volunteering for various SNC programmes, such as the annual youth hunt where he has mentored over 70 youth.  Also, he volunteers his time regularly monitoring SNC properties as a forest steward.

Not only does Larry sit on the SNC’s Fish and Wildlife Committee, he is also Vice-chair of the Eastern Ontario Deer Advisory Committee (EODAC) where he works closely with the Ministry of Natural Resources and Forestry (MNRF) and the Ontario Federation of Anglers and Hunters (OFAH) to help manage deer populations within the Kemptville district.

Through his participation in out-reach and conservation initiatives, and his strong commitment to preserving local forests, Larry E. Smith is truly a Friend of South Nation Conservation and the local environment.

Below:  Larry E. Smith (2nd from right) at the presentation and the glass artwork of the SNC logo.

2018 Candle-masters for Thursday night Advanced Classes

Bill Mackey (compound) is the ultimate candle-master this year with 6 candle flames taken out properly.  A close second goes to Ryan Luckovitch (compound) with 5.

Other successful archers at 13 meters were:  Jordan Eastman (recurve) with 2, Ian Pratt (compound) with 2, Sandra Rampton-Siedule (recurve) 1 and Brandon Luckovitch (compound) 1.

Most participants were able to make the flame flutter, but just couldn’t get the flame to go out – remember, they can’t hit the candle itself!  So, congratulations to all the Thursday night advanced classes for some really good bowarm and visual follow-throughs!  Nice work 🙂

2018 Candle-masters for Wednesday night Advanced Classes

We had great shooting skills on demonstration for our annual Candle Flames classes on Wednesday nights.  Congratulations to 10m candle masters Cyrill Jaquemet (Olympic recurve-style), Cole Myers (Compound) and Adam Matamoros (instructional recurve equipment) for taking out the candles neatly this year.

Honourable mentions for consistently shooting through the flame without putting it out go to: Luke Seldenthuis (6 for 6!), William Baker and Noah Yateman.

Thursday night classes will shoot from 13m.  Look for results after April 5th.